Pentax D FA 15-30mm F2.8

Kui sai otsus vastu võetud, et järgmine kaamera minul saab olema Pentax K-1 (täiskaader) siis üle kõige tahtsin endale soetada lisaks just Pentax D FA 15-30mm zoom objektiivi. Hetkel alternatiivi turul ei ole ning kuna minule meeldib Pentaxi tehnika siis ma ka ostan Pentaxi poolt toodetavaid objektiive.

Kui pildistasin Pentax K-3 II-ga siis enamasti kasutasin lainurk objektiivi. Seega loomulikult soovisin ka lainurka täiskaadrile. Kuid selle täiskaadri lainurk objektiiviga on paar probleemi, mis häirib mind. Nimelt minule meeldib kasutada LEE kiilfiltreid maastikku pildistades. Aga, et saaks kasutada neid filtreid ka sellel objektiivil tuleks välja käija ca 1000€. Isegi kui selle raha kraabiks kuidagi kokku siis kõige rohkem on mind tagasi hoidnud nende filtrite suurus.

Praegused kiilfiltrid minul on 100mm, kuid sellele lainurgale sobivad kiilfiltrid on 150mm. See 50mm erinevus on päris arvestatava mõõdu, kaalu kui ka hinna poolest.

Nagu juba varem mainitud kasutan väga tihti filtreid, seega see lainurk objektiiv saab ka väga vähe kasutust minul, sest filtreid ei ole veel. Filtreid kasutan just sellepärast, et tahan pildi koha peal saada nii täpseks kui parasjagu loodus pakkus, et pääseda erinevate särituste kokku liitmisest tarkvara abil hiljem kodus.

Üldiselt kasutan seda objektiivi enamasti öö fotograafiaga tegeledes. Selleks on see objektiiv samuti väga hea.


Pentax K-1 ja Pentax D FA 15-30mm @15mm / ISO 5000 / F 2.8 / säri 25 sekundit


Pentax K-1 ja Pentax D FA 15-30mm @15mm / ISO 9000 / F 2.8 / säri 25 sekundit


Teine miinus on see, et kuna Eesti maastik on lame, ei ole mägesid või eepilisi ojasid/jõgesid siis lainurk objektiiv oma moonutustega muudab lameda Eesti maastiku veelgi igavamaks. Kuid lainurk objektiiv on kasulik näiteks kevadel kui loodus tärkab. Erinevad taimed, lilled mida saab kasutada pildil esiplaanina. Või näiteks mereääres üksikud kivid kaetud vetikatega, talvel jää sisse tekkinud praod. Selliste motiivide pildistamiseks on lainurk ideaalne. Kuid tehnilise poole pealt tekib üks probleem. Kui lainurk objektiivi kallutada nii palju all/ette poole siis läheb nii kesk- kui ka tagaplaan fookusest välja. Seega tuleks teha Focus stacki, ehk siis teravustada vähemalt kolme erinevasse punkti ( taga-, kesk ja esiplaan). Hilisemal töötlemisel tuleb kasuks Photoshopi kasutamise oskus. Ning hea on see, et photoshop teeb need vajadusel sinu eest ise ära. Youtube on õpetusi täis.

Kaks näidet kuidas esiplaani võimendada. Vaata esimese pildi puid. Lainurk objektiivi oma moonutustega tekitab mulje nagu kõrgemad puud oleksid kaldus pildi keskele. Pilt sai tehtud Lapimaal, virmaliste jahi ajal.

Pentax K-1 ja Pentax D FA 15-30mm @15mm / ISO 5000 / F 2.8 / säri 25 sekundit


Teine pilt on tehtud Inglismaal, Manchesteri lähedal enne lennujaama minekut. Sellisel maastikul on lainurk ideaalne. Pildistatud sai mai kuus. Eks kevadel on igal maal esiplaani valikuid piisavalt.

Pentax K-1 ja Pentax D FA 15-30mm @15mm / ISO 100 / F 8 / säri 1/45 sekundit / Focus stack


Öö fotograafia jaoks on see objektiiv väga hea. Suhteliselt lahtise avaga on teravust juba piisavalt. Minu objektiivil on kõige teravam ava 7.1 Näiteks ava 5.6 juures on ideaalne, et suve öödel piisavalt teravust saada ilma, et peaks iso-t väga kõrgele kruvima.

Pentax K-1 ja Pentax D FA 15-30mm @28mm / ISO 3200 / F 7.1 / säri 0.3 sekundit


Kokkuvõtteks võib öelda, et kindlasti on sellel objektiivil koht minu fotokotis olemas, kuigi on olnud hetki, kus olen mõelnud, et peaks selle objektiivi maha müüma. Aga ma tean, et hakkaksin kahetsema seda otsust. Kuigi fix objektiivid on palju kergemad ja ka väiksemad. Pikemateks matkadeks ei ole Pentax D FA 15-30mm ideaalne, aga pildi kvaliteedist ei taha ka alla anda. See objektiiv kaalub terve kilogrammi ja suurust on ka parajalt, kuid selle eest on ilmastiku kindel. See on suur pluss, sest selliseid olukordi on tihti, kus tuleb oodata vihma sadamise lõppemist. Enamasti siis saab ju vikerkaart pildistada :)

Pentax K-1 ja Pentax D FA 15-30mm @15mm / ISO 100 / F 8 / säri 1/40 sekundit


 

4 Comments on “Pentax D FA 15-30mm F2.8

  1. It has been a long time since I studied a little photography, but I can tell that you really know what you’re talking about. The first of these photos is my favorite in this group, or maybe it’s the rainbow, I’m not sure. Is this the same rainbow that you were photographing somewhere else and then quickly drove over to the tree, having calculated there would be a rainbow there? Or did you get lucky twice?

    Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: